Hakkımızda

YKG Foods, toprağa, doğaya ve bu toprakların muhteşem lezzetlerine duyulan sevdanın hikayesidir. Bu sevda ile yola çıkan YKG Foods’un ortakları, Anadolu’nun bereketli topraklarından efsanelere taşınan lezzetleri tüm dünya ile paylaşabilmek amacıyla güçlerini birleştirdi.

YKG Foods’un kurucu ortaklarından Tamer Yokuş, Yaşar Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümünden mezun oldu. Meslek yaşamına aile şirketleri olan Seçim Demir Çelik’te başlayan Tamer Yokuş, uzun yıllar satış, pazarlama ve üretimden sorumlu olarak çalıştı.

 

Firmanın kurucu ortaklarından Yiğit Kuştan, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Kısa bir süre aile ofisinde avukatlık yapan Yiğit Kuştan, Gümrükleme ve Dış Ticaret eğitimi de alarak bir süre Gümrük ve Dış Ticaret alanında çalıştı, aynı zamanda müteahhitlik de yapmakta.

 

YKG Foods’un diğer kurucu ortağı Onur Girgenç de Yaşar Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümünden mezun oldu. Mezuniyetin hemen sonrasında iş yaşamına atılan Onur Girgenç, gıda, hayvancılık, tarım ve turizm alanlarında hizmet veren aile şirketlerinde satın alma departmanında çalıştı.

 

Farklı eğitimler ve farklı çalışma alanlarından gelen şirket ortakları, sahip oldukları mesleki donanımlarını dış ticaret alanında birleştirerek; en iyiyi, en iyi koşullarda sunmayı ilke edinmişlerdir.

 

YKG Foods’un ayrıcalığı, ürünlerini kendi topraklarında üreterek, kendi tesislerinde işleyerek ve kendi imkanlarıyla pazara arz ederek, tamamen entegre bir şekilde çalışmalarına dayalıdır. Sahip oldukları verimli topraklarda sebze ve meyve üreticiliği yapan YKG Foods, üretim alanlarını ve tesislerini her geçen gün büyüterek önümüzdeki süreçte sadece Türkiye’de değil, dünya pazarında söz sahibi olmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda kendi ürettikleri ürünlerin yanı sıra, Malatya’nın kayısısını, Akdeniz’in narenciyesini, Manisa’nın üzümünü, Aydın’ın incirini, Kemalpaşa’nın kirazını, Sultanhisar’ın çileğini ve daha nice yörenin en nitelikli ürünlerini dünya ile paylaşmak istiyor.